Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa/psychoterapeuty?

Na początku warto wyjaśnić, czym różnią się powyższe profesje.

Kim jest psycholog?

Psycholog to absolwent 5-letnich studiów magisterskich na kierunku psychologia/ psychologia stosowana. Po skończeniu studiów każdy psycholog ma szeroką możliwość wyboru zawodu: może pracować w szkole, w instytucji zajmującej się pomocą społeczną, w firmie doradczo-szkoleniowej, agencji reklamowej, w klubie sportowym itp. Choć taka osoba nabyła ogromną wiedzę, brakuje jej narzędzi aby profesjonalnie zajmować się pomocą psychologiczną czy psychoterapią. Do tego potrzebne jest ukończenie odpowiednich kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych; ważna jest też praktyka np. w postaci stażu pod kierunkiem doświadczonego psychologa.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to absolwent lub osoba w trakcie 3-5 letnich (w zależności od wybranego paradygmatu) studiów podyplomowych w zakresie psychoterapii. Z podstawowego wykształcenia może być psychologiem, lekarzem psychiatrą lub reprezentantem innego pokrewnego zawodu. W trakcie studiów zapoznaje się z teorią i technikami stosowanymi w psychoterapii, odbywa staże w poradniach zdrowia psychicznego, szpitalach psychiatrycznych i podobnych instytucjach, a także w większości paradygmatów np. w podejściu psychodynamicznym, przechodzi własną terapię szkoleniową. Wszystko po to, aby przygotować się teoretycznie, praktycznie i osobowościowo do rzetelnego wykonywania bardzo odpowiedzialnego zawodu, jakim jest pomoc osobom w radzeniu sobie z chronicznymi problemami oraz w dokonywaniu przez nie zmian w ich sposobie przeżywania, myślenia i zachowania.

Jako psycholog i psychoterapeuta zajmuję się pomocą psychologiczną i psychoterapią indywidualną osób dorosłych. Posiadam też odpowiednią wiedzę i praktykę w zakresie poradnictwa dla rodziców.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta ma zazwyczaj charakter konsultacji, podczas których zbieram informację na temat Twoich problemów, dokuczających Ci objawów oraz oczekiwań w stosunku do tego, co ma ulec zmianie. Jeśli jesteś od razu zdecydowany na terapię, to przez pierwsze kilka spotkań zbieram szczegółowy wywiad na temat historii Twojego życia zgodnie z ideą podejścia psychodynamicznego, że problemy w funkcjonowaniu psychicznym pojawiają się w trakcie rozwoju człowieka i mają wpływ na aktualny sposób przeżywania, myślenia i zachowania. Celem tych pierwszych spotkań jest również zbudowanie relacji opartej na zaufaniu pomiędzy terapeutą a pacjentem.

Uzyskaj pomoc psychologa w Krakowie – formularz kontaktowy.